Zálohování

Svět se dělí na dva tábory – Na ty, co ještě nezálohují a na ty, kteří už o data přišli a zálohovat začli. Je jedno, do které skupiny patříte vy, tento článek může pomoct komukoli – i tomu, kdo již zálohuje a chce své zálohování vylepšit.

Nejprve jen krátké info, o tom, jak zálohuji já. Má osobní data jsou propojena mezi 3 notebooky a centrálním úložištěm a neustále se synchronizují. Stop! Toto není záloha. Pokud smažu jeden soubor, smaže se mi i na ostatních místech. Udávám to pro příklad toho, jak mi na mých datech záleží a jak je chci mít aktuální.

Skutečná záloha a zábava začíná někde jinde:

– Centrální úložiště Synology si vytváří šifrované Snaphoty aktuálního stavu vybraných dokumentů / složek

– Mé notebooky (obsah celého disku pro kompletní obnovu) se mi odzálohují každý den v  různou dobu na vyhrazené místo automaticky. Mimochodem, právě mi při psaní článku vyskočilo okno o zahájení zálohování. Je 5:30 hod, takže z tohoto notebooku to již jede – jako kompletní záloha image disku (samozřejmě jen přírůstková). Celé jede přes wifi. 

– Na centrálním úložišti se mi důležité dokumenty odzálohují na připojený externí USB disk také automaticky v průběhu noci

– Centrální úložiště odreplikuje v průběhu noci zálohu do jiné externí lokality – na druhé, záložní centrální úložiště. V této externí lokalitě se vytvářejí rovněž šifrované snapshoty a já tak zvyšuji ochranu proti případnému útoku Ransomware. 

– Data se mi mimo to ještě odzálohují na samostatný server – Unraid – a to 1x týdně, který se po dokončení zálohy sám zase vypne.

A co je na tom to nejlepší? Že to celé běží automaticky, já na nic nemusím sahat a záloha existuje přesně podle schémat 3-2-1  automaticky a systémy to příliš nezatěžuje. Mimochodem, dokážete spočítat, kolik záloh souboru docx ještě mám, když mi odejde nař. celý notebook? Jestli jste se dopočítali k číslu 12, tak by se jednalo o správný údaj (na konci článku najdete vyčíslení) dle uvedeného popisu, jak řešení vypadá. Nebych bych to já, kdybych neřekl, že někde mám ještě jednu off-site zálohu mimo, kterou ale nepočítám, protože pro její vytvoření musím vždy něco udělat, a to již není automatizované. 

Jen pro informaci –  tento přístup mám jen ke složce Dokumenty, do které si ukládám jen data z posledního zaměstnání, všechny skenované dokumenty a tabulky, dokumenty a vše na čem pracuji. Celkem se jedná o cca 4 GB dat a tak si můžu ten komfort obsadit s tím cca 50 GB (i při 12 kopiích) na všech discích celkem dovolit. Celkem komfortní. Je pravda, že k fotkám se stavím trochu jinak, ty odzálohuji jen 3x a na notebooku je nedržím. Zrovna tak mám i jinou politiku pro zálohování např.  záznamů z kamer nebo hudby. A pravda, určité složky nezálohuji vůbec – tam jsou ale jen dočasná data, a většinou se taky nejedná o moje data, ale např. jen o dočasnou zálohu telefonu někoho, kdo potřeboval přemigrovat mobil 🙂

Říkáte si, že tohle nikdy nevyužijete? Po pravdě – já doufám, že já také ne! A kdyby náhodou ano,  mám kam sáhnout. A po pravdě – oči těch, kdo stojí před tím, jak dát desetitisíce za obnovu jednoho externího disku s rozpracovaným projektem a všemi fotkami, nebo těmi ko zvažují zaplacení výkupného v Bitcoinech jsem již párkrát viděl. Mimo to, že věděli, jak již budou příště zálohovat (takže si  náklady jen zvýší o stávající obnovu dat – jestli bude možná).

Pojďme ale najít rozumný kompromis. Co budete nezbytně nutně potřebovat alespoň pro to nejnutnější řešení je:

– alespoň jedno centrální úložiště, doporučuji alespoň s dvěma disky, ale již jsme viděl i ordinace pro 10 lékařů frčet na jednodiskovém NASu
– fungující síť, může být i Wifi, ale doba záloh se tím rapidně prodlouží (mimochodem, ta moje záloha teď také běží po wifi a po 40 minutách jsem na 40%)
– K tomu doporučím alespoň jeden externí USB disk (alespoň jeden určitě doma najdete)  – jako zálohu nejdůležitějších dat

Pokud byste neměli vůbec nic, jen notebook (ano, i takovéhle situace řeším, kdy pan režisér v téměř důchodvém věku má jeden svůj notebook a pro přístup na internet používá Wifi od souseda). A záloha samozřejmě nikde a disk plný scénářů a životních děl. Na zálohu ani pomyslet. Když použijeme nákup z druhé ruky a nebudeme to moc hrotit, dostaneme se na startovací částku kolem 5.000 Kč. A to už za trochu toho klidu stojí. 

Nicméně mnohem raději stavím o trochu robustnější řešení, která jsou složena z následujících komponent: 

– alespoň jedno čtyřdiskové úložiště
– alespoň tři disky zapojené v RAIDu
– funkční lokální síť po kabelu a s připojením wifi (aby šlo provádět i automatizovanou zálohu fotek z mobilů) 
– extrerní USB disk 
– záloha do externí lokality nebo do cloudu
– software pro stanice a aplikace pro mobily – mám odzkoušená bezplatná a funkční řešení 

Zde už se budeme dostávat na náklady startující na 15.000 Kč (pokud již některé části komponent máte) nebo při kompletním postavení na zelené louce to bude startovat v nových cenách na cca 30.000 Kč za např. 12 TB serverové automatizované řešení. Ale zas je to řešení, se kterým funguje pak celá rodina či menší firma úplně bez problémů i několik let – a za přípravu takového řešení vás doma nebo v kanceláři jistě všichni pochválí. Nejdražší položkou jsou samozřejmě diskové kapacity, kdy dnes 1 TB stojí cca 1.000 Kč a jde jen o to, jak vhodně nakombinovat potřebnou kapacitu. Vše je otázkou důkladné rozpravy o tom, co skutečně a jak často zálohovat. 

Není umění zapnout zálohu, která vám ale po 3 dnech zaplní disky a řešení přestane fungovat – takhle já nepracuju.  

V dalších odkazech najdete nabídku standardizovaných řešení, od kterých se pak při samotné realizaci odchylujeme podle individuálních požadavků.  Jedná se ale o řešení na míru, která si můžete objednat a já vám zajistím jejich plné zprovoznění se všemi best-practices, která k tomu můžete jen dostat – např. i volbu vhodné doby spouštění záloh, nastavení automatického upozorňování o provedené či neprovedené záloze, notifikace o výpadcích disků která mohou jít pro jistotu i rovnou mně, a společně tak předejdeme případné ztrátě dat, volba vhodných aplikací na mobilech a jejich nastavení tak, aby přenos fotek byl kvalitní a ne jen zmenšené části poté, co vám je telefon zmenšil protože jejich originál již poslal do Cloudu (aby vám tam zabíral co největí část placeného nebo ještě prozatím free místa).

A jestliže byste rádi o něčem chtěli vědět víc, něco si nechat poradit (nebo si to nechat nastavit), neváhejte mě kontaktovat. Rád se s vámi potkám a poznám vás – něco o vaší práci a o vašem životě. 

 A proč mám tedy 12 (a víc) verzí jednoho souboru? Tak počítejme, jeden soubor (např. nabídka na činnosti) mi leží:
     – 3 x na notebooku – sesynchronizované, na každém PC se vlastně jedná o kopii, v případě výpadku mohu okamžitě používat
     – 1 x  na centrálním úložišti
     – 1x ve snashotech na centrálním úložišti
     – 1x na externím USB disku
     – 1x přenesená na záložní centrální úložiště
     – 1x ve snashotech na záložním centrálním úložišti
     – 1x na off-line záloze na serveru Unraid
     – no a proto že se mi ještě zálohují notebooky jako celek, tak od každého notebooku mám celkem 3 kopie (uvnitř celkové zálohy) – takže ještě 3x   

PS: Stejně důležitá je pro mě rovněž i otázka záloh Cloudových dokumentů – např. Google drive, na kteý si ukládám rovněž data a rovněž zajišťuji jejich zálohu – ale to je již na další článek. A na další řešení, které většinou nastavuji v rámci implementace  – při celkovém řešení problematiky zálohování.