Oblasti

Co řeším

Mou největší devizou je komplexnost – rozsah oblastí, které v IT znám, do různé úrovně detailu, je někdy až zarážející – i pro mne. S jakou vervou se dokážu ponořit i do řešení drobné záhady proč něco nefunguje mě často dovede až k poznání důležitých základů a koncepcí. Nebojte se mě tedy oslovit s jakýmkoli požadavkem – většinou budu vědět na první dobrou, nebo mi bude stačit pár minut na identifikaci příčiny a následně i řešení problému. 

Pokud bych ale měl vybrat ty nejzákladnější oblasti, které mě živí, tak to jsou:

Sítě a počítače

Stavba a optimalizace nastavení počítačových Sítí – v podstatě převezmu správu jakkoli velké počítačové sítě a vyladím její nastavení tak, aby dobře a rychle sloužila. Často se jedná o správné Wifi pokrytí, kdy většinou převádím prostředí z několika ručně poskládaných wifi Access pointů a domácích routerů a nastavuji tak, aby existovalo nejen dobré pokrytí signálem, ale aby i komunikace byla dostatečně rychlá a vyladěná. S tím přichází i změna technologií a nastavení počítačů – ať už se jedná o Mac nebo PC. Do registrů se podívám velmi často, často je mým kamarádem příkazová řádka a terminál, se kterým se dají dělat kouzla. Dalo by se říct, kde přestává uživatelská znalost a schopnost něco na počítači nebo v síti nastavit, tak tam přicházím já. A nebojte se – za ty roky už jsem zvyklý na to, co jsou schopni uživatelé sami v prostředí konfigurací IT, nezlobte se nyní, že to tak řeknu, ale „napáchat“. 

Zálohování

Nejřastěji řeším klientům Zálohování – nastavit tak, aby opravdu fungovalo, posílalo zprávy, proběhlo včas a bylo na něj spolehnutí. Když říkám zálohování, tak tím myslím komplexně a automatizovaně. Takže nejen data na počítači, ale i fotky z telefonu, celé image disků počítačů a servery.  Ne jen, že si jednou za čas provedete ručně zálohu. Myslím tím automatizovaný systém, kdy se na zálohu můžete spolehnout a můžete spát s klidným pocitem, že vaše data jsou zálohována třikrát, leží minimálně na dvou místech a jedno je navíc bezpečně odpojené. Na začátku stojí trocha revize a počítání (když se to má zaplatit, tak se to nazve honosně analýza) a pak už se společně vrháme do práce. Mými hlavnímí partnery jsou v této oblasti Synology – s funkčním a uceleným řešením, které si po nastavení všech důležitých komponente oblíbíte. Dále to je QNAP, UnRaid, TrueNAS a FreeNAS. 

Cloud

Druhou nejčastější oblastí jsou Cloudy – nastavení Azure prostředí – kontrola bezpečnostních prvků a licencí, nastavení Multifaktor Autentikace, Sharepoint a OneDrive nastavení a samozřejmě zálohování celého Microsoft 365 prostředí.

Do obalsti Cloudů ale patří i celkové nastavení dalších služeb: 

  • iCloud v prostředí Apple,
  • Google Workspace
  • DropBox
  • Synology C2
  • a mnoho dalších služeb – dnes bez cloudu už nefunguje téměř nic.

Tyto cloudové služby umím dát dohromady, často rozmotat spletitý důvod provádění synchronizací a hlavně jeho nastavení tak, aby umožňovalo spolupráci malého i středního týmu. Nejčastěji řeším docházející místo na Apple zařízeních a optimalizace synchronizací tak, aby k zaplňování neustále nedocházalo. 

Často mým klientem bývá rodina, která potřebuje sladit emaily, fotky a sdílení na Apple zařízeních, které se různě připojují a nepřipojují různými účty k iCloudu. 

Bezpečnost

Třetí velkou oblastí je pro mne nastavení Bezpečnosti. Na oblast bezpečnosti se detailně zaměřuji několik let. Využívám bohatých kontaktů a na specializované části dokážu najít ty správné lidi – na penetrační testování, na systémy skenování zranitelností i na dohledová centra SOC. Ale hravě zvládnu nastavit domácí zařízení tak, aby zajišťovalo maximální možnou míru ochrany – nebo doporučím robustnější a silnější řešení. 

Rád ukazuji nastavení Password managerů a způsob toho, jak dokáží komplexně předejít problémům s hesly a jak zajistit to, aby jste nemuseli mít jedno slabé heslo, se kterým se již necítíte bezpečně. Sdílení hesel v rámci rodiny nebo firmy pomohu také nastavit – uvidíte, že to jde snadno. 

Optimalizace

No a mou vášní je až fanatická chuť po Optimalizaci a nastavení systémů tak, aby poskytovali maximální výkon. Takže nejen že musím znát, kde jsou slabá místa, ale i až kam se dá posunout rychlost některých služeb. Už jste někdy zkoušeli stáhnout a zmigrovat svou knihovnu fotek nebo emailů z Cloudu na své disky – a víte, jak se to dá udělat optimálně a nejrychleji? Ne? Tak o tom někdy příště a nebo to uvidíte při řešení svého problému, stačí zavolat nebo nechat zprávu.