Začínám s WordPressem? Ne tak úplně, již jsem ho za svou praxi potkal, určitě na MČP1. Teď ale vyvstává otázka, kde ho mám rozjet nyní? Na své vlastní ESXi farmě serverů? Nebo v cloudu?

Otestujeme nejprve v Cloudu, teprve pak se rozhodnu, zda to namigrovat na vlastní servery. Takže nejprve hosting a na něm ideálně WP jako službu. Skvěle, Wedos.cz to nabízí s akční slevou, tak pojďme do toho. Použijte kupon z tohoto linku o popisu instalace.

Objednání služby – hostingu, vygenerování prostředí, automatické vytvoření databáze a zaplacení je otázkou 30 minut. Příjdou dva emaily s nastavením hostingu a dále popis vytvářené databáze. Vše uložte, hesla se vám v budoucnosti budou hodit (FTP přístup i úpravy databáze).

Nic složitého, web pro blogy běží během chvilky a teď ta důležitější část – změnit tomu vzhled / šablonu – to znamená dobře si vybrat a nakonfigurovat základní texty.

Instalace následujících prvků:

  • Theme – Astra
  • Plugin – Elementor (5 mil. instalací)
Po pár hodinách to jede – nutné sehnat pár obrázků, naučit se s tím dělat, vymyslet texty a dát tomu celkovou a logickou strukturu. 

Co jsem si musel přečíst a nastudovat? Rozdělování mezi kategoriemi a tagy + jak je zobrazit, úpravy kontaktních formulářů, zálohování. 

Dále jsem nastavil HTTPS pro celý webhosting, žádost přes Lets Encrypt a počkat cca 30 minut na nagenerování žádosti a automatickému přidání k doméně (spouštěno z administrace Wedosu). Bohužel mi zřízení webhostingu přesměrovalo i mé stávající MX záznamy a tak jsem je musel vrátit zpátky. Následuje úprava .htaccess, aby stránky byly přesměrovány jen na šifrovanou verzi a zároveň se nesnižovalo hodnocení za duplicitní weby provozované na http.

Jeden z větších oříšků bylo rozeběhnutí kontaktního formuláře, bylo nutné nakonfiguorvat SMTP, použil jsem plugin WP Mail SMTP a díky změnám v konfiguraci ve 2020 mi chvilku trvalo, než jsem to rozeběhnul.

Proveden upgrade PHP ze 7.3.26 na 7.4 (k dispozici byla i 8.0, ale počkám) a spuštěn update WordPressu z 5.6 na 5.7. Samozřejmě jsem před tím udělal zálohu celého webu lokálně na svůj disk (cca 140 MB). 

Pár zajímavých odkazů tu nechávám: 

– zálohování: https://help.wedos.cz/navody/webhosting/optimalizace-wp-5-zalohovani/ 
– zprovoznění odesílání SMTP z WordPressu: https://www.youtube.com/watch?v=5YiW4mnn4tE